|
Ultima oră
23:42
TENIS Dramă la Timișoara pentru jucătoarele din Moldova! AFLĂ DETALII
22:44
DIVIZIA NAȚIONALĂ Sete de goluri pe stadionul Zimbru! VEZI REZULTATELE PENULTIMEI ETAPE
18:04
Moscova este mai sigură decât New York
18:00
Următoarele alegeri europene vor avea loc între 22 şi 25 mai 2014
17:47
Nici o zi fără decizii ale Curții ”noastre” Constituționale
17:42
FOTO: Decizie ISTORICĂ! Mercedes şi-a schimbat SIGLA! Vezi primul model pe care a fost montată
17:29
Nicolae Timofti i-a transmis condoleanțe lui Barack Obama în legătură cu victimele de pe urma tornadei
16:16
PSD, supărat pe PCRM: Să se dezică de înțelegerile cu PLDM, PD și PL
15:28
Focuri de armă la frontieră! Egiptean reținut pentru că a îcercat să treacă ilegal frontiera
15:17
Mai mulţi copii bolnavi de cancer din R. Moldova vor beneficia de intervenții chirurgicale în Luxemburg
|
Furtunile fac ravagii în Germania: Patru persoane au murit şi peste 100 au fost rănite
|
|
Externe - 2 Iulie 2012 10:57
|
Vizualizări:1383,
Mesaje:0
|
|
|
Patru persoane au murit şi alte aproximativ 100 au fost rănite în urma furtunilor care au afectat Germania la sfârşitul săptămânii şi care au provocat pene de electricitate şi au perturbat traficul feroviar, scrie Mediafax.ro.
O femeie în vârstă de 24 de ani a murit în Bavaria după ce un copac a căzut peste maşina ei sâmbătă seara, ridicând astfel la patru numărul persoanelor decedate din cauza intemperiilor. Trei femei care jucau golf au murit vineri la Hessen după ce au fost lovite de fulger. O a patra femeie se află în stare critică în spital, a declarat duminică un purtător de cuvânt al poliţiei, relatează TheLocal.de.
Peste 100 de persoane au fost rănite în ţară din cauza furtunilor, multe dintre ele în timp ce participau la diferite evenimente organizate în aer liber. Astfel, 51 de persoane au fost rănite, iar nouă dintre ele sunt în stare gravă, după ce un fulger a lovit un stâlp la un festival de rock din nordul Saxoniei.
Un alt festival din Baden-Württemberg a fost oprit duminică după ce rafalele de vânt au distrus corturile şi cel puţin zece participanţi au fost răniţi. Alte 18 persoane au fost rănite la Volksfest în Bavaria de crengile de copaci rupte de vânt. Rafalele de vânt puternice şi precipitaţiile abundente au provocat pagube de milioane de euro şi rănirea a cel puţin 38 de persoane în Baden-Württemberg, potrivit Ministerului de Interne din Stuttgart. Mai mulţi copaci şi stâlpi de electricitate au fost distruşi de furtună, generând pene de electricitate şi pertubând transporturile.
Nordul Germaniei a fost, de asemenea, afectat de furtuni, dar nimeni nu a fost rănit. În noaptea de sâmbătă spre duminică, între orele 22.00 şi 04.00, serviciul german de meteorologie DWD a înregistrat 8.135 de fulgere doar în zona Berlinului. |
|
Sursa: Politik.md |
|
|
|
|
|
Vă rugăm să folosiţi un limbaj decent în comentariile pe care le lăsaţi. Folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afişarea de anunţuri publicitare, precum si jigniri, trivialităţi, injurii se vor sancţiona prin cenzurarea parţială a comentariului, ştergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul politik.md nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea formulării acestora revine integral autorului comentariului.
|
|
|
|
|